Sokol Lukavice - Celtic 0:10

Velikonoční neděle 17.4. nabídla divákům asi největší „přespolní derby“ v soutěži. Souboj mezi sebou svedli odvěcí rivalové Sokol Lukavice a Celtic Libivá. Los přiřadil Libivé druhý zápas po sobě venkovní půdu, takže kluci museli vzít kola a vyrazit přes pole kolem trati do nedaleké Lukavice. Že má tento duel tradici pochopili i rozhodčí na svazu, a proto přijel hlavní sudí i se dvěma asistenty. Fanoušci se sjeli ze všech koutů a vytvořili tak pěknou diváckou kulisu. V záznamech je uvedeno 90 platících, což je docela slušné číslo, když porovnáme třeba mohelnický krajský přebor, kam chodí 40-50 platících diváků. I počasí se trošku umoudřilo. Naštěstí nepršelo ani nesněžilo, takže podmínky byly dobré i pro samotné hráče. Co už tak dobré nebylo, tak to byl lukavický trávník. Kluci z Libivé se shodli, že se jedná asi o nejhorší hřiště v soutěži, kde se nedá moc kombinovat po zemi, protože míč neustále skákal a bylo opravdu náročné dostat míč pod kontrolu k noze. I když byla Lukavice ve výhodě, protože na tomto špatném hřišti hraje každých 14 dní a měla by na tento nekvalitní terén být zvyklá, tak na výsledku ani průběhu zápasu to nebylo vůbec znát. V sestavě Libivé chyběl Jirka Krejčí, který léčí stále zraněné koleno ještě z prvního domácího zápasu proti Lošticím a nemocný Vašek Šnévajs. V bráně se ocitl Pavel Junek, ale jelikož už chytá celkem pravidelně, tak mu tato role není cizí. Na zápas dorazil dokonce i Jirka Horák, který nastupuje pouze zřídka, ale atmosféru tohoto zápasu si nechtěl nechat ujít.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak terén nebyl vhodný pro kombinační hru, která Celtic zdobí dlouhá léta. Kluci se s tím ze začátku trošku prali, než si zvykli na odskoky míčů nad kolena a podobně. Nicméně bylo vidět hned ze začátku jakým směrem se bude hra ubírat. Domácí byli pod tlakem hned od první minuty. Sice zkoušeli statečně kombinovat v obranné linii, ale tlak Celticu je dotlačil k chybám, které vyústily ke gólovým situacím. První takovou šanci využil Martin Košátko. Domácí obránce nepřesnou přihrávkou našel Zdenu Macha, který posunul míč na Martina a ten do prázdné brány otevřel skóre zápasu. Po tomto góle přišel dvacet minut dlouhý úsek, kde Libivá dobývala domácí bránu. V této fázi vynikl lukavický brankář, když zneškodnil pár střel z větší vzdálenosti a držel tak Lukavici stále ve hře. Ve 28. minutě ale kapituloval znovu a Zdena Mach navýšil vedení Libivé na 2:0. Poločas uzavřel Martin Košátko, který střelou z dvaceti pěti metrů trefil třetí branku.

Kdo čekal nudný druhý poločas bez gólů, kvůli klidnému náskoku Libivé 3:0, tak se velice zmýlil. Kluci rozjeli nečekanou podívanou a diváci se určitě nenudili. Po čtvrtém gólu Franty Niessnera z 58. minuty to vypadalo, že se domácí začali trošku hádat a jejich hra ztrácela koncentraci. Nedokázali podržet balón a vytvořit si šanci. Pavel Junek v bráně neměl ve druhém poločase ani jeden zákrok a po zápase se přiznal, že se v bráně trochu nudil. Po čtvrtém gólu čekali diváci pouhou minutu na další. Sváteční střelec Jirka Horák navýšil vedení na 5:0. v 64. minutě další gól přidal David Svoboda. O tři minuty později byl střelec šestého gólu faulovaný v pokutovém území a rozhodčí nařídil pokutový kop. K penaltě se postavil brankář Celticu, aby měl aspoň nějaký pohyb na hřišti. Pavel nedal domácímu gólmanovi šanci k dalšímu vyniknutí. Vedení bylo už 7:0 a hráči i fanoušci se v tom začali trošku ztrácet. Nikdo pořádně nevěděl, kolik to vlastně je. Přece jen na takovou nadílku není nikdo moc zvyklí. Jenže to ještě nebyl konec. V 71. minutě přidal svůj druhý gól Franta Niessner, který překonal domácího brankáře úplně stejnou střelou jako u svého prvního gólu. I Zdena Mach přidal svou druhou branku o pět minut později. V závěru zápasu to vypadlo, že Zdena nechce dát třetí gól, aby nemusel přinést litr slivovice na další domácí zápas, jak píše tradice. Nejméně třikrát se ocitl sám před domácím gólmanem, ale buď bránu přestřelil nebo se trefil přímo tam, kde brankář stál. Nakonec to stejně ale přišlo a Zdena uzavřel stav utkání svým třetím gólem na 10:0. To se psala už 80. minuta a pak to vypadalo, že sudí chce ukončit trápení pro Lukavici. Finální hvizd zapískal o něco dříve, ale nikdo se proti tomu nebránil, protože Celtic byl spokojený s takzvanou „desítkou“ a Lukavice už byla zcela zdevastovaná.

Libivá si celkem zastřílela a vylepšila si díky tomu skóre v tabulce, které je v kladné bilanci 59:33. Další zápas odehraje Celtic 24. dubna v 15:00 v Podolí.

Ondřej Konečný, 19.04.2022 08:55